Co jest ważne dla pracodawców, czy szkołą nadąża za trendami wśród pracodawców? A może dalej Polskie szkoły tkwią, w bezpiecznym dla nich modelu Pruskim?
Kształtowanie kompetencji, jest to hasło wielokrotnie rzucane nauczycielom podczas szkoleń, Rad Pedagogicznych, przewija się w artykułach i wytycznych. Pytanie, czym właściwie są kompetencje twarde i miękkie, które z nich są bardziej poszukiwane, które są trudniejsze do opanowania?
No więc KOMPETENCJE TWARDE, zaliczyć możemy do kompetencji, które jesteśmy w stanie w jakiś sposób ZMIERZYĆ. Miarą tych kompetencji jest posiadanie:
- zaświadczeń,
- świadectwa,
- dyplomów,
- certyfikatów itd.
Kompetencji tych uczymy się poprzez edukację w szkole, kursy, czy szkolenia. Jest to konkretnie pozyskana wiedza, którą chwalimy się np. w swoim CV. Są one zazwyczaj ograniczone do konkretnego zawodu. Przecież w końcu nauczyciel najczęściej myśląc o dokształcaniu wybiera coś co nawiązuje do jego zawodu, nie pójdzie nagle na kurs spawacza, choć i takie przypadki się zdarzają. Pozwalają one na solidną pracę indywidualną.
Drugi rodzaj kompetencji, KOMPETENCJE MIĘKKIE, są to już NIEMIERZALNE umiejętności. Nasze osobiste umiejętności, psychiczne, umiejętności interdyscyplinarne i społeczne. W CV będą to swoiste samochwałki typu:
- szybko podejmuję decyzję,
- jestem opanowany/opanowana
- jestem odporny/odporna na stres
Tak naprawdę kompetencję te pracodawca zweryfikuje już w trakcie nasze pracy. Pozwalają one nam współpracować w mniejszych lub większych zespołach zadaniowych. Są przydatne na każdym stanowisku, w związku z tym nie są przypisane do konkretnego zawodu,
Kompetencje twarde mogą wykluczyć nas z dalszego procesu rekrutacji już na wstępie. Jeżeli pracodawca potrzebuje pracownika z prawem jazdy kategorii B, a ty posiadasz tylko kartę rowerową, to nie będziesz brany pod uwagę przy zatrudnieniu. Nie masz tej twardej umiejętności, którą on poszukuje.
Mam nadzieję, że powyższy post był dla przydatny i rozjaśnił różnicę miedzy tymi kompetencjami.
ZAPRASZAM DO DYSKUSJI :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz